V pořadí druhá sezona Íbékáčka je minulostí a tak nastal ten správný čas se za ní ohlédnout a podívat se, co by mohla přinést ta následující. Stejně jako před rokem si připomeneme, co se během ročníku 2016-2017 (ne)povedlo, kdo si na klubovém galavečeru odnese individuální ocenění za uplynulých dvanáct měsíců a nabídneme také menší srovnání se sezonou úvodní.

Aktuálně ze zákulisí

Radomil Kočí na snímku z Rakovníku

Nejprve se ale pojďme podívat na aktuální dění v klubu. Již čtyři měsíce jsme vám žádné novinky nepředstavili a za tak dlouhou dobu se pochopitelně něco dít musí. Klubové vedení je se současným kádrem spokojeno a tak od podpisu brankáře Kučery k žádným hráčským změnám nedošlo. Alespoň prozatím. O čerstvého vysokoškoláka Radomila Kočího je totiž velký zájem na východě republiky, kde ostravský rodák trávil poslední dny. Na stole už dokonce leží první konkrétní nabídka ze strany SKBZSS (Sportovní klub bojující za samostatnost Slezska) a jelikož jde o velice zajímavou přestupovou částku, poslední slovo bude mít sám hráč, který by se tímto krokem vrátil ke svým kořenům. Kočí ale tráví poslední dny především na toaletě a tak je takřka nemožné zjistit jeho stanovisko, podle dostupných zdrojů však začal na svou přítelkyni mluvit slezsky.

Druhým hráčem, který mohl IBK teoreticky opustit, je Jan Šefrna. Jeden z tahounů týmu totiž nově nastupuje i za AIK Kahottakkorakaikaras, aniž by se Švédové s Íbékáčkem dohodli na podmínkách hostování. Vedení IBKB ale zachovalo chladnou hlavu a rozhodlo se nedělat Honzovi problémy a zarostlý zadák se na oplátku nechal slyšet, že jeho srdce stále bije v první řadě vínovožlutě. Posledním hráčem, na kterého klub evidoval nabídku, je univerzál Kubíček. Prachatický (někdy protivínský, případně také hosínský) patriot svými volejbalovými výkony na písku zaujal skauty rakouského EC Red Bull Salzburg. Budoucí pedagog ale nabídku solnohradského giganta smetl ze stolu natolik razantním způsobem, že z tohohle mráčku už asi nezaprší. Na užší spolupráci s rakouskými týmy se nicméně zaměřil GM Muška, který v Alpách již měsíc pozoruje případné posily pro Íbékáčko. Zatím se však spíše pouze naučil, jak vyčistit brankoviště do posledního zrnka prachu. Valná většina vínovožlutého kádru pak během léta pod vedením šéfa PR Talíře absolvovala poctivou letní přípravu u zlatavého moku.

Ohlédnutí za sezonou 2016/2017

V uplynulé sezoně odehrálo IBK celkem šest turnajů, tedy o jeden více než v zahajovacím ročníku. Hned u pětice turnajů šlo o premiérovou účast, pouze tradiční lišovská stálice tak může nabídnout přímé mezisezónní srovnání.

Nejlepší umístění:  3. místo – Florbal Cup, Zastávka u Brna

Až na devátý pokus se Íbékáčko dočkalo medailového umístění, a že to stálo za to. Jedenáctého února prošli v Zastávce u Brna vínovožlutí hladce základní skupinou i následným čtvrtfinále, aby v tradičně prokletém semifinále padli po boji 4:5. V souboji o třetí místo už se zdálo, že opět bude k úspěchu kousíček scházet, Honza Šefrna ale z dálky vyrovnal na 2:2 a poslal zápas do nervydrásajícího prodloužení, které po necelých dvou minutách uťala (vzhledem k průběhu turnaje vcelku symbolicky) souhra po ose Kalný-Muška. Pro IBK měl bronz hodnotu zlata a svou roli v úspěchu určitě sehrálo i promrzlé předturnajové posezení na chatě, což potvrdí zejména dopravní inženýr ze Čtyráku.

 

Bronz chutnal. Budvárci též.

Zápas sezony:  IBK Budweis – Prírodné katastrofy 2:8

Prohra 2:8 a nejlepší zápas sezony? Ne, autor článku není na drogách, přestože to na první pohled opravdu smysl nedává. Íbékáčko ale ve slovenských Topoľčanech sehrálo skvělý turnaj a možná úplně nejlepší výkon předvedlo proti týmu složenému převážně ze slovenských juniorských extraligistů. Přestože Jihočeši nakonec podlehli vysoko o šest branek, odehráli florbalově nejvyspělejší utkání ve své dvouleté éře, když se všichni hráči naprosto podřídili týmovému výkonu a přidali maximální bojovnost. Odměnou za dobré výkony na Slovensku pak mohl být senzační osmifinálový postup přes budoucího finalistu Team68, jediný český zástupce na turnaji však promrhal tříbrankové vedení a prohrál 4:5.

 

Topoľčanská sestava

Nejhorší výkon:  IBK Budweis – Zvadlý listy 0:6

Těžký výběr. Adeptů bychom našli spoustu – borovanská plichta v Lišově, bezpohlavní porážka 0:1 s For Fun v Rakovníku nebo dvouciferný debakl v Kolíně. Nakonec ale „vyhrálo“ jiné rakovnické představení, a sice únorový zápas ve skupině se Zvadlými listy. Tam si mizerné chvíle vybrala především druhá lajna ve složení Flíček-Muška-Kalný-Kubíček, která přitom týden předtím v podobném složení dovedla tým k moravskému úspěchu. Lepší zápasy navíc zažila i první formace a tak z toho vznikl ještě poměrně milosrdný debakl 0:6, když nás od většího přídělu zachránil Vojta Smějsík v brance.

 

V Rakovníku se Íbékáčku příliš nedaří

Stejně jako loni se i letos udělují individuální ocenění za uplynulou sezonu. O jejich udělení rozhodla porota v tomto složení: Michal Muška. Ceny budou předány na druhé valné hromadě klubu, která proběhne ještě v tomto kalendářním roce. Pojďme se tedy podívat, kdo si je letos vysloužil!

Drbout Award (za nejhezčí gól sezony):  Miroslav Joza

Téměř každý hráč IBKB by se minimálně s jedním svým kouskem mohl o tuto cenu ucházet, mohli bychom ukázat na Kubíčkovo nekompromisní uklizení balonku do odkryté branky či na Kubešovu výstavní šibenici proti Székeszféherváru. Vedle bychom určitě nesáhli ani výběrem jedné z úspěšných akcí po souhře Kalného s Muškou, tyto sehrávky ale označil mladý Šefrna už za trapné a tak nakonec Katky cena připadla zkušenému harcovníkovi Jozovi za gól ve čtvrtfinále lišovského turnaje proti Brlohu. Tam sehrál Míra hlavní roli, když dvěma góly a asistencí zařídil vysokou výhru 4:0, zaujala však ale především jeho druhá trefa, kdy svým nevšedním stylem proběhl celé hřiště a poté napálil míček do horního růžku. Video branky tentokrát bohužel nemůžeme nabídnout, jelikož když se rozhodne někdo náš zápas natočit, zpravidla končí 0:1 ve prospěch soupeře.

2015/16 – Ondřej Talíř

 

Mirďa převezme Drbout Award

Puffer Award (za nejlepší brankářský výkon sezony):  Vilém Pospíšil

Vojta, Ondra i Vilda odchytali během sezony několik výborných zápasů, Novákovic trofej však nakonec míří do Kolína. Právě v tomto středočeském městě oblékl neplánovaně dres IBK tamní odchovanec Vilém Pospíšil, jenž tak pomohl vyřešit svízelnou situaci po nečekané absenci Martina Řehouta. A hned ve druhém zápase mladý zrzek Vilda vychytal čisté konto! Íbékáčko v poměrně slabé sestavě jako jasný outsider tehdy porazilo FBC Poetae 2:0 i díky premiérové trefě Kubíčka a Pospíšil svými zákroky výrazně pomohl k následnému postupu do kolínského play-off.

2015/16 – Vojtěch Smějsík

 

Vilda se v Kolíně stal nečekanou součástí sestavy IBKB

Grus Award (pro nejlepšího fanouška sezony):  David Mrvík, Ondřej Pekárek a Vít Zelený

Čerstvý ředitel Michal Grus asi bude muset popadnout sekyrku a rozdělit svoji trofej na tři části, ocenění pro nejlepšího fanouška sezony totiž tentokrát směřuje hned ke třem borcům. Dave, Peky i Víťa totiž vyrazili s týmem (resp. Zelený po své cyklo-ose) na nejvzdálenější výjezd sezony do slovenských Topoľčan, přestože věděli, že se na hřiště nepodívají. Možná i díky jejich podpoře pak vínovožlutí nechali na topoľčanské palubovce opravdu všechno.

2015/16 – Jan Kubíček

 

Letošní držitelé Grusovy a Pytlovy trofeje na společné fotce

Malina Award (za nejlepší hlášku sezony): Jan Šefrna

Na Silvestra dám osm kousků jak hovno.

Jenda Šefrna je jediným borcem, jenž dokázal obhájit loňský triumf a cena Tomáše Maliny tak opět putuje do jeho rukou. Tentokrát se o to zasloužil výrok pronesený u piva v Lanovce, kde se tým sešel po dalším neúspěšném lišovském turnaji. Jak to o pět dní později v Horní Pěně dopadlo, asi netřeba připomínat. Šefi se zhruba v půlce trati poroučel k zemi a s ním i něco navíc… Více než silným konkurentem poté byly Pekárkovy rakovnické výroky o Asiatech, klub se ale v rámci korektnosti rozhodl tato prohlášení nepublikovat.

2015/16 – Jan Šefrna

 

Mladý Šefrna v Lanovce

Pytel Award (pro nejlepšího hráče sezony):  Tomáš Kubeš

IBK Budweis je tým neomezených možností. Jak jinak si lze vysvětlit fakt, že hráč sezony nastoupil pouze na dvou turnajích a vstřelil jediný (byť jak již bylo řečeno krásný) gól? Takové hodnocení sezony v podání Kubiho by ale bylo vskutku nefér. Maximální nasazení na trénincích (a vysoká účast), výkonnostní progres a zejména vhodné doplnění druhé lajny v Zastávce, to jsou hlavní důvody, proč si vrbenský rodák toto ocenění za uplynulou sezonu zaslouží. Pokud by všichni odevzdali na hřišti naprosté maximum, jako to předvádí právě Kubi, byly by výsledky IBKB bezesporu o chlup příznivější!

2015/16 – Šimon Kalný

 

Hráč sezony 2016/17

Rekapitulace sezony v číslech:

Největší rozborka: 9:0 proti Baleťákům (Čus Cup, Rakovník)
Největší debakl: 0:11 Black Riders (S-Cup, Kolín)
Počet odehraných zápasů: 32 (12 výher, 3 plichty, 17 porážek)   vs. 2015/16: 26 (7 výher, 2 plichty, 17 porážek)
Skóre: 79-87   vs. 2015/16: 81-131

 

Cíle pro třetí sezonu IBK Budweis

IBK Budweis 2017

Na skromné tiskové konferenci u příležitosti zahájení sezony 2017/18 ztratil GM a kapitán Michal Muška pár slov o cílech pro nový ročník. „Hlavní cíl nadcházející sezony jsem vytyčil jednoznačně – aby na jejím konci měl klub více medailových umístění než vysokoškolských titulů,“ zahájil svou řeč Muška s ujištěním, že z jeho strany rozhodně žádné bécéčko nepřijde. „Dílčích cílů pak máme více. Rádi bychom vyzkoušeli opět nějaké nové turnaje, navázali na úspěšné jaro z pohledu tréninkových jednotek a především pak bavili nás i okolí, a užívali si tento úžasný dar života v krásné střední Evropě,“ zafilozofoval si mírně kapitán, jenž musel na tiskovce nahradit tiskového mluvčího Zeleného. Tomu totiž konference kolidovala s oslavou šestnáctých narozenin jedné z kamarádek.

Jeden z přítomných novinářů vznesl dotaz, zda-li nemělo u příležitosti druhého výročí klubu dojít k představení nových dresů. „Dokud se nedostaneme v Lišově aspoň do finále, žádný dresy nebudou,“ smetl však nové trikoty Muška rázně ze stolu a vysloužil si jízlivou poznámku, že v takovém případě asi bude hrát v potrhaných tričkách z Decathlonu už navždy. Že Íbékáčko vyrazí již popáté do Lišova je takřka jisté, zda-li se však někde vínovožlutí představí i na podzim, je teprve v jednání. Tak tedy nové sezoně zdar!

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *