Na příjemné kolínské turnaje organizované Pátečníky se Íbékáčku nedaří sestavit silné týmy. Stejně jako na podzim roku 2016 byl i tentokrát ve vínovožluté sestavě jediný ze čtyř ex-Štírů v IBKB. Tento víkend se ale okolo kapitána tým semknul a vůbec poprvé letos přivezl zpět na jih více vítězství než porážek!

Ano, jsme tak trochu tým mentálů.

Povedený turnaj prozatím minimálně oddálil vyhazov trenéra Mušky, pod nímž se přitom po posledních tragických turnajích kývala židle. Generální manažer týmu totiž vážně zvažoval jeho odvolání, to je však minimálně pro následující dny odloženo na neurčito. Prosluněná sobota přitom nezačala vůbec slavně. Dvě třetiny tradičně základní modré posádky totiž byly ve značně ochromeném stavu, když si první útok týmu ve složení Kubeš-Talíř předcházející večer decentně odskočil do města. Atmosféru v automobilu korejské značky osvěžil až nástup Jana Flíčka na scénu, který přišel na řadu po poznávacím zájezdu napříč Středočeským krajem po trase Týnec-Vidlákova Lhota-Krhanice-Čakarakavice-Babice-Čakovice.

Dobře naladěný Kubeš na střídačce

Do samotného turnaje vstoupil jediný zástupce jižních Čech pikantním zápasem proti B-týmu pořádajících Pátečníků. Pikantním proto, že vůbec poprvé se proti Íbékáčku v brance představil pravidelným čtenářům tohoto webu dobře známý Vilém Pospíšil, jenž si vědom impotence střelců IBKB jistě brousil zuby na čisté konto. To mu však překazil snajpr s dvojkou žíle Kubeš, který se nejlépe zorientoval v předbrankovém prostoru a dorazil odražený míček za záda bezmocného Vildy. Pojistku pak přidal v závěru z dobře sehrané standardní situace obránce Flíček a outsider z jihu si tak v nečekaně poklidném duchu dokráčel pro první vítězství na turnaji.

Z pětičlenné skupiny postupovaly do čtvrtfinále čtyři nejlepší celky a pro jistotu postupu tak bylo potřeba ještě minimálně jednu výhru přidat. V zápase s pražskými Sepiáky se to Jihočechům nepovedlo, na rychlou úvodní trefu sice zareagoval v závěrečné fázi zápasu Tomáš Šefrna, soupeř v bílých dresech však stihl ještě vstřelit vítězný gól a následně stvrdil výhru 3:1 gólem do prázdné branky při neúspěšné power-play Íbékáčka. Chuť si ale vínovožlutí spravili v zápase s FBC Poetae, kdy o ubojované těsné výhře 3:2 rozhodl kapitán týmu, jenž si na prsa zpracoval Šefrnův centr do vápna, aby balonek následně poslal přesně k tyči. Velký podíl na postupové výhře měl i brankář Vojta Smějsík, na němž bylo znát, že jako jediný z týmu má v posledních měsících zápasovou florbalovou praxi. Odpustil si zbytečná zaváhání a naopak přidal několik důležitých zákroků.

Při dnešních teplotách šatna zrovna ve vůni nebyla.

Íbékáčko tak na čtvrtý pokus zlomilo podivné prokletí sezony 2017/18, kdy na všech turnajích vyhrálo první zápas, aby následně už nikdy nepřidalo další zářez. Druhá výhra v Kolíně však tým postavila do zapeklité situace. V závěrečném zápase s týmem Jelita šlo o přímý souboj o druhé místo, přičemž pouze v případě porážky mohli Budějčáci klesnout na třetí pozici. Z té by se však paradoxně v klíčovém čtvrtfinále vyhnuli nabušeným obhájcům trofeje Real United, kteří ve skupině A skončili nepochopitelně až na třetím místě. Borci ve vínovém se však rozhodli nespekulovat a za šokujícího přispění narychlo povolané posily ze zámoří Kubíčka, jehož Pajďák Teachers byli v noci vyřazeni z play-off NHL, dokráčeli k výhře 3:1. Ozdobou zápasu byla zejména akce v nevídané pohodě hrajícího Flíčka a zakončovatele Cvacha, pro kterého to byl při jeho sedmadvacátém startu druhý gól v dresu IBKB.

Ve vůni naopak byla tato dvojice v místě, kde „určitě Káfko není“.

Tři výhry v základní skupině, to už tady dlouho nebylo. A už vůbec se to nečekalo od tohoto oslabeného týmu se dvěma žuky v sestavě. Jak už to tak ale na turnajích bývá, o úspěchu či neúspěchu rozhoduje většinou jediný zápas – a to je čtvrtfinále. Íbékáčko si věřilo, že ve stávající pohodě může kvalitnějšího protivníka vyřadit, a i přes soupeřův tlak byl zápas velmi dlouho vyrovnaný. Na úvodní trefu soupeře zareagoval kuriózně po asistenci Smějsíka Muška, který sebral míček odražený od svého gólmana a z protiútoku vyřešil přečíslení dva na jednoho nečekaně střelou. Real United si však vzali jednobrankové vedení záhy zpět, a klíčovou třetí branku přidali dvě minuty před koncem, když se trenér IBKB zrovna chystal vzít při prvním přerušení time-out a pokusit se o závěrečnou power-play s cílem dotlačit zápas do samostatných nájezdů. Dvoubrankové manko už bylo ale nad síly jinak skvěle hrajícího Íbékáčka a poslední hřebíček do rakve soupeř přibil symbolicky v poslední vteřině zápasu.

Ondra sehrál dobrý turnaj, k většímu florbalovému štěstí mu však asi scházela jeho oblíbená fanynka

I přes závěrečné zklamání tak IBK dosáhlo nejlepšího výsledku v sezoně, navíc poprvé od února loňského roku neodjelo z turnaje s negativním skóre. Největším oříškem nádherné soboty však nakonec nebyl kvalitní čtvrtfinálový soupeř, nýbrž zpáteční cesta z Kolína do Budějc. Ta byla o 70 kilometrů delší, než by být měla, a hlavně… Vedla přes Pňov.

 

IBK Budweis – Pátečníci „B“ 2:0
Kubeš (Muška), Flíček (Muška)

IBK Budweis – Sépiáci Praha 1:3
T.Šefrna (Muška)

IBK Budweis – FBC Poetae 3:2
Muška (Kočí), T.Šefrna (Flíček), Muška (T.Šefrna)

IBK Budweis – Jelita 3:1
Muška (Talíř), Cvach (Flíček), Kočí (Flíček)

2. místo ve skupině B, 3-0-1, skóre 9:6, postup do čtvrtfinále

Čtvrtfinále: IBK Budweis – Real United 1:4
Muška (Smějsík)

 

 

Sestava: Smějsík – Flíček, Muška, Cvach, Kubíček (od čtvrtého zápasu), Talíř, Kubeš, Kočí, T.Šefrna

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *