Největší hřiště, na kterém kdy Íbékáčko hrálo. Nejvíce odehraných minut za jeden turnaj. A to s jedním člověkem na střídání. Velký příběh dnes sepsal úzký kádr IBK Budweis na Vysočině, kde třetím místem vyrovnal nejlepší umístění v týmové historii. Jak k tomu došlo?

Rozměry hřiště byly pro úzký kádr nepříjemným překvapením

Skládání týmu na žirovnický turnaj bylo zatím pravděpodobnější nejsložitější, jaké trenéři Íbékáčka pamatují. Část týmu již dlouho dopředu avizovala účast na svatbě, jiným do termínu vlezly rodinné povinnosti, zkušeného harcovníka Jozu museli trenéři škrtnout ze soupisky kvůli hráčově účasti v jihočeské pralesní lize, starší z bratří Šefrnů tři dny před turnajem zamířil do nemocnice a stěžejní forvard týmu Kočí oznámil ve 3:45 ráno, že mu nemoc nastoupit nedovolí. Naštěstí pár hodin před odjezdem generální manažer senzačně podepsal srdcaře Kubíčka, jenž odložil své studijní povinnosti a nabídl tak svým spoluhráčům možnost střídání. Že nás bylo šest na pět míst v poli je i zásluha účasti brankáře Smějsíka v útoku, absence pěti ze sedmi nejproduktivnějších hráčů týmu se ale zdála být nepřekonatelná.

Vzhledem k absenci jednoho z osmičky týmů se v Žirovnici hrála pouze jedna základní skupina, a to nevšedním způsobem, že každý tým sehrál jen čtyři zápasy. První dva týmy z tabulky postupovaly přímo do semifinále, o zbylá dvě místa v „semíčku“ si to měly rozdat ve čtvrtfinále týmy na 3.-6. místě, a poslední sedmý tým měl po turnaji. Zápasy se hrály dlouhých patnáct minut a hned první klání ukázalo, že fyzicky to bude opravdu oříšek. Pelhřimovský tým Durex nás ve druhé polovině zápasu přehrál a po zásluze bral tři body za výhru 3:1.

Šefrna nacvičuje s hvězdnou posilou valčík

Druhý zápas začal pro vínovožluté ještě hůře. Ženský tým z domácích řad, doplněný o dva chlapáky v obraně, se ujal za hlasitého aplausu vedení hned v první minutě. Budějčáci mohli vyrovnat, když po faulu na kapitána bylo nařízeno trestné střílení. Jánko Šefrna jej sice tradičně neproměnil, následně však využil přesilovou hru a své zaváhání tak napravil. Skvělý brankář soupeře pak dlouho deptal střelce IBKB, Muška nakonec ale dvěma góly rozhodl o výhře 3:1.

Postup do play-off pak znavený výběr z jihočeské metropole stvrdil v zápase s turnajovým sponzorem – týmem Bonites. Úvodní gól hned v první minutě vstřelil geniálním způsobem Flíček, který vstřelil pravděpodobně nejhezčí branku své dlouhé florbalové kariéry. Zajímavostí tohoto gólu bylo také to, že to byla jediná trefa Íbékáčka na turnaji, která nebyla z hole Mušky či Šefrny. Právě toto duo pak vneslo klid na hokejky vínovožlutých, když krásnou přesilovkou akcí rozhodlo o dalším vítězství.

Před posledním zápasem ve skupině IBK pokukovalo po přímém postupu do semifinále, početný tým domácích Unicorns však byl proti, a poté co Íbékáčko dvakrát nastřelilo tyč, vstřelili domácí dva góly, jež stanovily skóre. Vínovožlutí tak skončili ve skupině na čtvrtém místě a v souboji o finále je čekal opět ženský tým Unicorns.

Zápasy dlouhé, přestávky krátké, síly žádné. Klasický pohled do velké kabiny IBKB, kde bylo zoufale mnoho prostoru.

Mladý Šefrna sice mezi zápasy dělal v kabině vše možné i nemožné proto, aby šestice statečných zapomněla na své bolesti, jenže vyhlídky nebyly zrovna růžové. Na žirovnickém letišti se totiž zápasy play-off hrály na 2×12 minut, což je zhruba dvojnásobek obvyklé dávky pro stále stárnoucí mančaft z Budějc. Podobně jako ve zbytku turnaje znalo i ve čtvrtfinále trio Flíček-Šefrna-Muška střídačku jen z vyprávění, čtyřiadvacetiminutová porce v kombinaci s nejlepším gólmanem turnaje pak byly důvody, proč vínovožlutí mohli jako čtvrtfinálový favorit selhat. To se ale nestalo, maratónský zápas zlomila trefa Šefrny po krásné kombinaci do odkryté branky, která nejenže byla již třetí Honzovo trefou v zápase, ale hlavně navýšila skóre na 3:1. Za zmínku také stojí dvě čtvrtfinálové asistence žolíka týmu Kubíčka.

Poprvé v této sezoně se tak Íbékáčko podívalo do semifinále, které ve své historii ještě nikdy nezvládlo. Na čtvrtý pokus byl semifinálový úspěch nejdál, IBKB sice srdnatě vzdorovalo nejlepšímu týmu turnaje z Pelhřimova, Durexáci ale víceméně v poklidu dokráčeli k jednoznačné výhře 5:1, přičemž Íbékáčko se naprosto na dně se svými silami prakticky nepodívalo na útočnou polovinu, výsledek byl tedy relativně přijatelný. Početně nejslabší tým turnaje však měl ještě jednu možnost, jak získat jeden ze tří krásných pohárů za umístění v nejlepší trojce – a to proti druhému týmu základní skupiny z Kardašovy Řečice, který v semifinále na nájezdy podlehl domácím Unicorns.

Ano, Íbékáčko opravdu získalo bronz díky zvládnutým nájezdům!

Třetí odpolední maraton se nesl ve znamení obrovského boje s minimálním počtem šancí. I soupeř z Kardašky byl po semifinále značně vyčerpán, nad vyřízeným týmem Íbékáčka však měl přesto fyzicky navrch. Vínovožlutí si v první dvanáctiminutovce vypracovali pouze dvě šance, přičemž tu první Cvach nevyužil a druhá skončila na břevně. Čekání na gól neskončilo ani v 18. minutě zápasu, kdy Muška podruhé rozezvučel horní tyč a tak už nejednoho napadlo, že v tomto zápase snad branka ani nepadne. Už o minutu později se ale kapitán IBKB přece jen radoval, když se štěstím zpracoval Šefrnův pas vzduchem přes celé hřiště a po kličce prolomil bezbrankové skóre. Vedení však Íbékáčko udrželo zhruba jen minutku a půl, když Žraloci využili zaváhání v rozehrávce a vyrovnali na 1:1. Oba týmy se ve zbytku zápasu už soustředili spíše na defenzívu a tak měly o bronzovém umístění rozhodnout tradičně neoblíbené nájezdy.

Ty začaly v klasickém duchu. Honza Šefrna, autor bestselleru Je to tvůj boj, neproměnil ani svůj druhý nájezd na turnaji, na druhé straně si však soupeř nepřišel na dobře postaveného Kučeru v brance vínovožlutých. Vůbec první příležitost jet nájezd v IBK pak dostal od zásnub ve velké formě hrající Flíček a… šup ho tam do šíby! Když pak Kučera vystihl blafák druhého Žraloka, měl kapitán na holi bronzové rozhodnutí a světe div se – poprvé od října 2015 svůj nájezd proměnil. Fyzicky rozložená pětice na něj posléze s problémy naskákala a medailové chorály tak mohly ve sprše podruhé v týmové historii hlasitě znít…

Libový lepkový dort za třetí místo.

Nejtýmovější výkon v tříletých dějinách týmu si samozřejmě říkal o nějaké to stylové zakončení, a protože už plejeři Íbékáčka taky nejsou nejmladší, místo hospody zvolili jako místo oslavy zahrádku u Kubíčků s luxusním servisem od grilu. Téměř nealko akci opět kraloval Honza Šefrna, jenž si již v předstihu pro sebe zarezervoval třetí Malina Award v řadě pro nejlepší hlášku sezony… Na závěr nepovedené sezony tedy přeci jen přišel úspěch, a to v tom nejméně očekávaném momentu. Díky!

IBK Budweis – Florbal Durex 1:3