Vydařenou premiéru v nových dresech mají za sebou hráči IBK Budweis. Ti se v Žirovnici sešli v probíhajícím roce vůbec poprvé, aby navázali na loňskou senzaci na Vysočině v podobě třetího místa.

Synchronizovaná obranná dvojice Kalný-Kubíček byla základním stavebním kamenem týmu

Přestože na východ od Budějc tentokrát vyrazilo více hráčů než v loňském roce, museli trenéři oželet několik důležitých článků své sestavy. Dvě osobní auta rozdílného výkonu se však povedlo naplnit do posledního místečka, a vzhledem k tomu, že stříbrná Audi měla na svého modrého korejského kolegu výrazný časový polštář, mohl náměsíčník Kubíček ráno ještě shánět žitný chléb s klíčky. Navzdory neúspěchu v tomto ohledu nebyl na místě smutek, důrazný obránce totiž místo pečiva přinesl pro spoluhráče alespoň čtvrt tuny pórku a rozšířil tak již širokou paletu zápachu některých členů mančaftu.

Samotný turnaj odstartoval zápasem Íbékáčka proti Výběru Jindřichohradecka a.k.a. Kardaška, tedy reprízou loňského souboje o třetí místo. Ačkoliv měly oba celky oproti poslednímu klání k dispozici silnější výběry, úvodní ranní zápas mnoho krásy nenabídl a o jeho výsledku tak nakonec rozhodla jediná akce, kterou ocenil zejména Tomáš Kubeš. Hráč soupeře totiž vstřelil jediný gól zápasu po odrazu míčku od zadního mantinelu. Mág Kučera byl v tu chvíli poprvé překonán, a ani jeho nejskalnější žirovnické fanynky ještě netušily, že toto dopoledne tomu tak bylo naposledy.

Před druhým zápasem došlo uvnitř týmu k několika velice výrazným změnám. Mezi znalci florbalového prostředí sice panují rozdílné názory, které z provedených opatření mělo ten nejdůležitější efekt na výkony IBKB, objektivně vzato však nelze zpochybnit zcela stěžejní přítomnost duchovní síly v podobě PM™ (brought to you by GM²). Opomenout však nelze ani Zeův pivní rituál či změnu rozestavení pětičlenné formace na hřišti.

Síla z Betléma.

Kýžený efekt se dostavil hned ve druhém zápase základní skupiny A, v němž v jihlavských barvách hrající Íbékáčko porazilo v budějckých barvách hrající Jihlava Boys. I tentokrát rozhodla o výsledku jediná vstřelená branka, o kterou se postaral brzy již plešatý obránce Kalný. Celé akci přitom předcházela Kučerova krádež loženého gólu, kterou ještě v tentýž den začali vyšetřovat místní spolupracovnice strážníka Zeleného.

Před závěrečným zápasem skupiny bylo jasné, že není vůbec nic jasné. Íbékáčko mohlo celou skupinu ještě vyhrát, ale i skončit na posledním místě. Táborský Real byl posílen dvěma výhrami, zápas s vínovožlutým týmem se mu ale nepovedl. Ráz zápasu udal gól v rychle využité přesilové hře, kdy po výměně přesných přihrávek zakončoval Kalný, jehož střelu ještě po cestě k brance tečoval Jordán. Pojistku pak přidal agilní Kubeš, který se o svůj gól nebál důrazně přihlásit, a na konečných 3:0 upravil střelou do prázdné branky Muška. Jak se později ukázalo, vínovožlutí tak jako jediní porazili pozdějšího vítěze celého turnaje. Vítězství tříbrankovým rozdílem se nakonec ukázalo býti klíčovým, jelikož díky nejlepšímu skóre ve tříčlenné minitabulce (kterou shodou okolností tvořilo pozdější medailové trio týmů) skončilo Íbékáčko na prvním místě skupiny A.

Seznamte se s Mágem

Geopolitika, Betlém či synchronizace končetin – to byla stěžejní témata před čtvrtfinálovým zápasem, který obvykle rozhoduje o (ne)úspěchu na turnaji. Soupeřem vínovožlutých byl čtvrtý tým skupiny B Women Unicorns, tedy domácí tým složený převážně z místních florbalistek doplněných o pár řízných borců. Stejně jako loni byl hrací čas pro zápasy play-off zdvojnásoben, k žádným brankovým dostihům to ale nevedlo. Favorit zápasu ve fešných dresech si vypracoval v prvním poločase dvoubrankový náskok po dvou velmi podobných akcích a vše nasvědčovalo tomu, že v klidu dokráčí do semifinále. Zápas ale zdaleka nebyl u svého konce a po snížení ze standardní situace pár vteřin před přestávkou se obraz hry změnil. Jihočechům se nedařilo přidat třetí gól a naopak se museli po vyšším trestu Kubíčka bránit v dlouhém oslabení. Zatímco Dius a Šimon potvrdili zvěsti o jejich kontroverzním přístupu k ženám, útočníci zahazovali i ty nejjasnější šance. Skóre 2:1 tak nakonec vydrželo až do konce celého čtvrtfinále.

Kondičně špatně vybavení borci IBKB využili dlouhou pauzu před semifinálovým zápasem k odpočinku a věřili, že výhodný rozpis jim pomůže vyzrát na nepříjemný hryl sty Kardašky. Vínovožlutí cítili skvělou atmosféru sobotního dne a byli odhodlaní na pátý pokus konečně uspět v semifinále a premiérově se tak podívat do finále jakéhokoliv turnaje. Na žirovnickém turnaji zcela klíčový první gól zápasu měl na holi kapitán, ze standardní situace však trefil pouze tyč, a po necelých sto vteřinách ze střídačky už sledoval na světelné tabuli stav zápasu 0:2. Chvilkový výpadek vyšel Íbékáčko draho, dobře bránící Kardaška s kvalitně propracovaným Safari-stylem hry pouštěla borce ve vínových dresech k šancím pouze výjimečně, a ani ve druhé dvanáctiminutovce se tak IBKB nepodařilo vstřelit kontaktní gól. Konečný výsledek 0:3 tak zpečetil gól v poslední minutě zápasu.

Plzeň, pohár a pracant aneb 3P Tomáše Kubeše

Zklamání v kabině bylo velké, na závěrečný duel o třetí místo však nebylo potřeba hráče příliš motivovat. Každý totiž moc dobře věděl, že Íbékáčko během čtyř let své existence stanulo na „bedně“ pouze dvakrát, oba zvládnuté zápasy o bronz přitom dospěly do prodloužení či nájezdů. V utkání s domácím výběrem a obhájcem stříbra Unicorns Žirovnice to dlouho vypadalo, že by se historie nerozhodnutých výsledků mohla opakovat. V první půli žádný gól nepadl a i po přestávce byl k vidění bojovný florbal s těžištěm hry zejména kolem středu hřiště. Vzhledem k průběhu i zkušenosti z minulých zápasů bylo naprosto jasné, že první gól pravděpodobně rozhodně o vítězi, a tak byly zákroky Mága v brance naprosto zásadní. Umožnily tudíž šest minut před koncem jít Íbékáčku do vedení, když se Jiřina po dlouhé přihrávce ocitl v úniku na domácího brankáře, a i s trochou štěstí se mu povedla prolomit smůla v koncovce. Obraz hry se po úvodní brance změnil a Jordán, jenž našel zpět ztracené střelecké sebevědomí, krásně využil Kalného nabídku a zvýšil na 2:0. Obětavě hrající Jihočeši už nedovolili ze závěrečného tlaku žádnou korekci skóre, vrátili soupeři rok starou porážku 0:2 a obhájili tak loňské třetí místo.

Kdo si však myslel, že tím to skončilo, tak byl na omylu. Na závěrečném předávání cen totiž Mág zcela po zásluze obdržel ocenění pro nejlepšího gólmana turnaje, a radost celého týmu byla rázem zdvojnásobena. Hrdina dne pak nevyslyšel volání svého nově vzniklého fanklubu, a raději se v kruhu se svými spoluhráči zhostil dortu a dalších pochutin. Vzápětí bylo potřeba odvézt na vlakové nádraží srdce týmu Zýčka, který pro tým hrdinsky vyjednal změnu sobotního programu, a mohlo se jít s pohárem slavit. To se navzdory Kubiho pokusu pohár zdeformovat povedlo, a příští rok tak bude opět co obhajovat.

 

IBK Budweis – Výběr Jindřichohradecka 0:1

IBK Budweis – Jihlava Boys 1:0
Kalný (T. Šefrna)

IBK Budweis – Real Tábor 3:0
Jordán (Kalný), Kubeš (Kubíček), Muška

1. místo ve skupině A, 2-0-1, skóre 4:1

Čtvrtfinále: IBK Budweis – Women Unicorns 2:1
Muška (Flíček), Muška

Semifinále: IBK Budweis – Výběr Jindřichohradecka 0:3

O 3. místo: IBK Budweis – Unicorns Žirovnice 2:0
Jordán (Muška), Jordán (Kalný)

Sestava: Kučera – Flíček, Kubíček, Kalný, Muška, T. Šefrna, Jordán, Cvach, Smějsík, Kubeš

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *